مردم در موضوع عفاف و حجاب مطالبه حقوقی هم داشته باشند

0

مطالبه مردم از دستگاه قضایی به وسیله شکایت مطرح می شود. مردم هم می توانند به این امر دست بزنند. یعنی مردم علاوه بر مطالبه این موضوع در شاخه های مختلف، با شکایت، پیگیری حقوقی هم داشته باشند.

خبرگزاری فارس: سازمان مجاهدین به مردم و نظام ظلم کرد/ اگر تروری صورت بگیرد مسئولیت آن با خاتمی است

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری بسیج، موضوع حجاب و عفاف یکی از مهم ترین موضوعات در سالم ماندن فضای جامعه از ناهنجاری هاست که با رعایت آن جامعه شاهد سلامت روانی افراد و به تبع آن افزایش امنیت و آرامش خانواده ها خواهد بود. خبرگزاری بسیج سعی دارد تا با یک سلسله گزارش و گفتگو در جهت واکاوی معضلات و راهکارهای حل معضل بی عفتی و بی حجابی در جامعه و راهکارهای فرهنگی نیل به آن بپردازد. به همین منظور در قسمت اول این سری گزارش ها، با سرکار خانم عشرت شایق، گفتگویی ترتیب دادیم.

 

 

 

عشرت شایق متولد ۱۳۴۲ دارای کارشناسی ارشد روابط بین الملل و در حال حاضر مدیر مقابله با تهدیدات نرم مرکز بسیج صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و دبیر قرارگاه رسانه ای مقابله با تهدیدات نرم مرکز بسیج رسانه ملی است. وی فعالیت های مختلف فرهنگی، ورزشی، سیاسی و اجرایی فراوانی را در کارنامه سوابق خود دارد که از جمله آنها می توان به تالیف ۹ جلد کتاب در حوزه فرهنگی، زنان، جنگ نرم، مشاور معاونت امور استان های سازمان صدا وسیما، عضو موسس و دبیر اجرایی کانون کارآفرینی بانوان آذربایجان شرقی، نمایندگی مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی، دبیر کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورای اسلامی تبریز و دهها فعالیت دیگر در این عرصه ها را نام برد.

 

 

 

در ادامه به جهت این که وی از فعالان حوزه امور زنان و عضو بسیج جامعه زنان کشور است و سابقه قانون گذاری در مجلس شورای اسلامی را دارا می باشد، پیرامون موضوع عفاف و حجاب و مسائل قانونی آن با او به گفتگو نشسته ایم که در ادامه این گفتگو را می خوانید:

 

 

 

 

 

ضمن تشکر از فرصتی که در اختیار ما گذاشته اید، ابتدا برای این که مفهوم حجاب و عفاف واکاوی و مشخص شود توضیح مختصری در این رابطه بدهید.

 

 

 

عفاف و حجاب مختص پوشش نیست و در آن حفظ حرمت و قداست انسان ها به خصوص زن مسلمان مطرح است.

 

 

 

حجاب ارزنده ترین نمود فرهنگی، اجتماعی در تمدن ایرانی- اسلامی است. این نمود ارزشمند در فرهنگ اسلامی به اوج خود رسیده و به عنوان یک پدیده مذهبی- ارزشی در تعالیم اسلامی جایگاه مهمی دارد که توجه به زمینه فرهنگی، اجتماعی آن ضروری است.

 

 

 

در رابطه با زمینه فرهنگی که اشاره کردید را توضیح بیشتری بدهید.

 

 

 

نشر این فرهنگ نیازمند آموزش های بنیادین و مداوم در خانواده، مدرسه، دانشگاه و اجتماع است و برای الگو پذیری این فرهنگ باید حس درونی در افراد ایجاد شود که این موضوع مشارکت و توجه جدی همه افراد و نهادها را می طلبد.

 

 

 

عفاف و حجاب از پایه های اصلی یک خانواده سالم است و با تحقق یافتن این فرهنگ در جامعه نسلی مومن و مسئولیت شناس و آگاه به زمام امور کشور، مسئولیت ها را به دست می گیرند که در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و دیگر زمینه ها نقش آفرینی خود را نشان می دهند.

 

 

 

 

 

در زمینه عفاف و حجاب با توجه به این که شما در بسیج صدا و سیما در رابطه با مقابله با تهدیدات نرم کار می کنید، یک هجمه عظیم علیه آن صورت گرفته و این روند تدام دارد، علت آن چیست؟

 

 

 

مقابله با عفاف و حجاب در دستور کار دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی قدرت های سلطه گر است. استکبار در قالب جنگ نرم ارزش های توحیدی مثل عفاف و حجاب را مورد هجمه قرار داده تا رسالت خطیر و تربیتی زنان را کمرنگ کند. زن رکن و بنیان خانواده است و این امر یعنی ریشه خانواده را تیشه زدن. مسئله حجاب و عفاف چون نماز و روزه از واجبات است، اما دشمن سعی داشته این را بی اهمیت جلوه دهد.

 

 

 

 

 

شما نماینده مجلس شورای اسلامی بودید، در رابطه با قانون گذاری برای موضوع عفاف و حجاب و صیانت از این امر مهم چه کارهایی انجام گرفته و یا به نظر شما چه کارهایی مانده که باید انجام گیرد؟

 

 

 

قانون گذاری حوزه عفاف و حجاب در مجلس همچون دیگر موضوعات، قابل مطرح شدن در صحن علنی مجلس است. مطرح شدن این موضوع می تواند با در نظر گرفتن فوریت(لایحه یا طرح) بر اساس آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گیرد. یعنی قانون گذاری برای این موضوع باید مدنظر قرار گیرد.

 

 

 

قانون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در ۱۳ دی ۱۳۸۴ در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و ابلاغ شد که در حکم قانون است و نیازی به تصویب مجلس هم ندارد. اگر این قانون به جدیت اجرا می شد در گسترش فرهنگ عفاف و حجاب تاثیر قابل توجهی را در جامعه می دیدیم. که متاسفانه نشده است.

 

 

 

همه نمایندگان مجلس با توجه به سوگندی که طبق اصل ۶۷ قانون اساسی یاد کرده اند در مقابل همه ملت و مسایل مختلف کشور مسئول هستند و در برابر این موضوع مسئولیت ذاتی دارند اما بر اساس مسئولیت هایی که برای کمسیون ها در مجلس تعریف شده است، کمیسیون فرهنگی – اجتماعی و آموزشی نقش بیشتری در این خصوص دارند.

 

 

 

فرهنگ سازی با تصویب قانون میسر می شود و یا باید در کنار این امر، کارهای دیگری هم انجام دهیم؟ دیدگاه شما چیست؟

 

 

 

زن ایرانی باید به این ارزش به عنوان سعادت اخروی و اطاعت فرمان الهی بنگرند و آن را درک کند. در تبصره ذیل ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی به برخورد با بی حجابی و بدون حجاب در انظار عمومی ظاهر شدن تصریح شده است و این حق قانونی مردم است که این را مطالبه کنند. این مفهوم ندارد که امنیت اخلاقی و فضای بصری مردم و مومنین با چنین اموری دچار خدشه قرارگیرد.

 

 

 

برای رسیدگی به این جرم مانند دیگر جرایم باید در نخستین قدم بحث فرهنگی را مدنظر داشت و به پیشگیری توجه کرد، اما نباید در پرداخت به این موضوع از بعد فرهنگی، برخورد با آن در حاشیه قرار گیرد. در این خصوص علاوه بر مدعی العموم و ضابطین قضایی، افراد عادی هم می توانند شکایت خود را تسلیم مراجع ذیصلاح قضایی کنند. این در واقع موضوعی است که می تواند خیلی مشکلات را حل کند. یعنی مطالبه مردم از دستگاه قضایی به وسیله شکایت مطرح شود. مردم فردی و یا جمعی می توانند به این امر دست بزنند. یعنی مردم مطالبه گر هم علاوه بر مطالبه این موضوع در شاخه های مختلف، پیگیری حقوقی هم داشته باشند.

 

 

 

 

 

نکته پایانی شما در رابطه با موضوعی که بحث کردیم در پایان این گفتگو چیست؟

 

 

 

ترویج بی حجابی و بدحجابی راه مقابله با عفت و پاکدامنی در جامعه ایران اسلامی است. باید برای مقابله با اهداف شوم دشمنان در سطح خانواده ها از بعد فرهنگی و اعتقادی اقدامات موثری انجام داد و در جامعه علاوه بر رفتار بر اساس اخلاق اسلامی، بر اساس قانون رفتار کرد.

 

 

 

متشکرم.

 

گفتگو از رقیه غلامی

پاسخ دهید