لزوم بیمه شدن خدمات مشاوره ازدواج برای زوج‌های جوان

0

یک کارشناس مشاوره امور خانواده با اشاره به اینکه مشاوره‌های قبل از ازدواج می‌توانند در کاهش آمار طلاق نقش مؤثری داشته باشد گفت: دولت باید با تحت پوشش بیمه ای قرار دادن اینگونه خدمات گام مؤثری را در کاهش آمار طلاق بردارد.

افسانه نیک‌راد در گفت‌و گو با خبرنگار جامعه فارس، گفت: با توجه به اینکه هم اکنون در میان مردم جامعه ما موضوع مشاوره گرفتن از کارشناسان متخصص جایگاه خود را پیدا کرده است و برای انجام هر کاری ترجیح می‌دهند که قبل از انجام آن مشاوره‌های لازم دریافت کنند دولت باید تدبیری بیندیشد تا این گونه خدمات تحت پوشش بیمه‌ای قرار گیرند.

وی افزود: با توجه به شرایط اقتصادی مردم جامعه ما هزینه‌های ارائه مشاوره از سوی کارشناسان برای تمام اقشار قابل پرداخت نیست در صورتی که هزینه یک عمر زندگی به قدری بالاست که ارزش پرداختن این هزینه‌ها را دارد.

این کارشناس مشاوره امور خانواده اظهار داشت: خوشبختانه سطح تحصیلات جوانان بالا رفته است و آنها یاد گرفتند برای هر کاری اطلاعات و آگاهی داشته باشند چرا که در زمان‌های گذشته نظارت والدین و بزرگترها در انتخاب جوانان نقش مؤثری داشته است اما در شرایط کنونی و جامعه ماشینی ما فاصله اعضای خانواده از یکدیگر زیاد شده است و جوانان دیگر در مورد انتخاب‌های خود با اعضای خانواده مشورت نمی‌کنند.

نیک‌راد ادامه داد: در شرایط کنونی باید مراکزی وجود داشته باشد که بتوانند صادقانه و بدون جهت‌گیری زوج‌های جوان را در مورد انتخاب‌هایشان راهنمایی کنند.

وی اظهار داشت: در چند سال گذشته در مجلس طرحی مطرح شد تا خدمات مشاوره پیش از ازدواج تحت پوشش بیمه‌ای قرار گیرد اما از آنجا که متأسفانه در کشور ما اطلاعات دقیقی به مسئولان رسانده نمی‌شود و یا اقدامات پیشگیری را بعد از وقوع آن اتفاق انجام می‌دهند این طرح نیز به سرانجام نرسید.

این کارشناس مشاوره امور خانواده افزود: مشاوره پیش از ازدواج از جمله مواردی است که هم اکنون به آن رسیدگی لازم نمی‌شود و لازم است که دولت بر روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند و مشاوره پیش از ازدواج نیز مانند آزمایش، اعتیاد و ژنتیک الزامی شود.

نیک‌راد ادامه داد: از آنجایی که پرداخت این گونه هزینه‌ها ممکن است برای تمام خانواده‌ها امکانپذیر نباشد دولت با تحت پوشش بیمه‌ای قرار دادن اینگونه مشاوره‌ها می‌تواند اقدامات مؤثری در کاهش آمار طلاق جوانان انجام دهند.

پاسخ دهید