پزشکی که لذت فرزندآوری را به زوج‌های نابارور چشاند/ اقدامات پژوهشگاه رویان برای ناباروران

0

داشتن فرزند، آرزوی هر زوجی است. این آرزو زمانی پررنگ‌تر می‌شود که پزشکان بگویند فرد نابارور است. بر اساس اعلام وزارت بهداشت ۱۰ تا ۱۵ درصد زوج‌های ۱۵ تا ۴۴ ساله در ایران دچار ناباروری هستند. سازمان بهداشت جهانی نیز از وجود یک زوج نابارور از هر چهار زوج در کشورهای در حال توسعه خبر داده است. برآورد می‌شود در ایران بیش از سه میلیون زوج نابارور وجود داشته باشند که با توجه به فرهنگ عمومی جامعه ایران در مورد فرزندآوری، ناباروری می‌تواند یکی از دلایل طلاق مطرح شود.

به گزارش خاتون نیوزبه نقل از مهرخانه، هرچند رقم دقیقی از شیوع ناباروری در ایران وجود ندارد، اما آخرین مطالعات در سال ۲۰۱۱ بر روی ۱۷ هزار و ۱۸۷ زن ۲۰ تا ۴۰ ساله نشان می‌دهد که شیوع ناباروری در ایران ۲۰٫۲ درصد است که از متوسط جهانی بالاتر است.

افزایش ناباروری می‌تواند ناشی از شرایط محیطی و آلودگی‌های شهرهای مدرن و پیشرفته و همچنین شیوه نامناسب زندگی باشد. استعمال دخانیات، ازدواج دیرهنگام، فرزندآوری بسیار دیر زمان، عفونت‌های منتقله از راه تماس جنسی، بهره‌گیری نادرست از تکنولوژی‌های جدید از جمله تلفن همراه و برخی رژیم‌های خاص غذایی، ریسک‌فاکتورهای ناباروری است.

با توجه به سیاست‌های جمعیتی ابلاغ‌شده از سوی مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر رفع موانع فرزندآوری، آمار شیوع ناباروری نگران‌کننده است و نباید به حال خود رها شود؛ چراکه بسیاری از علل آن قابل پیشگیری هستند.

هرچند ناباروری مسئله چند سال اخیر نیست و همواره وجود داشته، اما این روزها با کمک پزشکان مختلف درمان آن راحت‌تر انجام می‌شود. یکی از این پزشکان که با تأسیس پژوهشگاه رویان توانست لذت پدر و مادر شدن را به بسیاری از زوج‌ها بچشاند، دکتر سعید کاظمی‌آشتیانی بود.

زندگینامه
زنده‌یاد دکتر سعید کاظمی‌آشتیانی، اول فروردین ۱۳۴۰ در تهران به دنیا آمد. آثار نبوغ از همان سنین نوجوانی و جوانی در او قابل مشاهده بود؛ به‌طوری‌که در سن ۱۸ سالگی هم‌زمان با ورود به دانشگاه، در هنرستان پیام امید به تدریس ادبیات و بینش اسلامی پرداخت.

سال ۱۳۵۸ در رشته فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شد. تعطیلی دانشگاه‌ها به علت انقلاب فرهنگی و حضور او در جبهه‌های نبرد طی آن سال‌ها، باعث شد پس از ۱۱ سال سرانجام در سال ۱۳۶۹ با اخذ مدرک کارشناسی‌ارشد رشته فیزیوتراپی از دانشکده علوم توانبخشی فارغ‌التحصیل شود.

کاظمی‌آشتیانی در سال ۱۳۶۱ با همکاری دو تن از همکارانش، جهاد گروه پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران تأسیس کرد. این گروه هسته اولیه جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران بود که در سال ۱۳۶۵ شکل گرفت و دکتر کاظمی‌آشتیانی تا سال ۱۳۷۰ عهده‌دار مسئولیت بخش طرح‌ها و تحقیقات آن بود. از سال ۱۳۷۱ با تغییرات ساختار مدیریتی جهاد دانشگاهی، به سمت ریاست جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی ایران منصوب شد که این مسئولیت تا پایان دوره حیاتش بر عهده او بود.

او طی این سال‌ها مراکز درمانی متعددی تأسیس و گروه‌های مختلف پژوهشی را راه‌اندازی کرد که در آن میان پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی یکی از مهم‌ترین این مراکز بود.

پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی، خرداد ماه ۱۳۷۰ با مدیریت دکتر کاظمی‌آشتیانی رسماً فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون هزاران زوج نابارور با بهره‌مندی از خدمات این مرکز پیشرفته درمان ناباروری صاحب فرزند شده‌اند. کاظمی‌آشتیانی در همین دهه و هم‌زمان با مدیریت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران و پژوهشکده رویان، در دانشگاه تربیت مدرس به ادامه تحصیل در رشته علوم تشریح با گرایش جنین‌شناسی پرداخت و در سال ۱۳۷۶ با رتبه ممتاز موفق به اخذ درجه دکتری شد.

دانش فراوان، هوش سرشار، توان مدیریتی بالا از یک‌سو و تعهد،‌ اخلاص و ایمان همیشگی او به خداوند متعال از سویی دیگر، سبب شد تا در دوران حیات کوتاهش در دو حوزه مدیریتی خود، موفقیت‌های چشم‌گیری همچون گسترش روش‌های پیشرفته درمان ناباروری، ‌تولید و تکثیر و انجماد سلول‌های بنیادی جنینی و همانندسازی (کلونینیگ) ‌حیوانات را رقم بزند. غروب چهاردهم دی ماه ۱۳۸۴ قلب این انسان والا از تپیدن ایستاد، اما راهش در پژوهشگاه رویان ادامه دارد.

میزان موفقیت پژوهشگاه رویان
رویان هشتم خرداد ماه سال ۱۳۷۰ به عنوان مرکز جراحی محدود با هدف ارایه خدمات درمانی به زوج‏های نابارور و پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری تأسیس شد. این پژوهشکده در سال‏های ۱۳۷۷ و ۱۳۸۷ به ترتیب مجوز مراکز تحقیقات علوم سلولی و مرکز تحقیقات پزشکی تولیدمثل را از شورای گسترش دانشگاه‏های علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کرد و آبان ماه ۱۳۸۸ شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری با ارتقای آن از پژوهشکده به پژوهشگاه رویان موافقت کرد.

در حال حاضر محققین زبده‌ای در این پژوهشگاه فعالیت می‌کنند؛ به‌طوری‌که ۳۱ محقق با مدرک PhD، ۳۰ محقق با مدرک MD و ۱۲۰ نفر با مدرک MSc مشغول به کار هستند.

به گفته دکتر عبدالحسین شاهوردی؛ معاون پژوهشی و آموزشی پژوهشگاه رویان درصد موفقیت بهترین مراکز بین‌المللی در زمینه درمان ناباروری ۳۵ تا ۴۰ درصد است که رویان با این مراکز رقابت می‌کند. رویان سالانه میزبان ۳۰۰ تا ۴۰۰ زوج نابارور از خارج از کشور است که این استقبال به دلیل استانداردبودن و میزان موفقیت خدمات درمانی پژوهشگاه رویان است.

(در همین زمینه: رویان؛ رویش دوباره جوانه‌های امید در زوج‌های نابارور)
(در همین زمینه: توریسم باروری؛ فرصت‌ها و کم‌توجهی‌ها)

فعالیت‌های پژوهشگاه
این پژوهشگاه فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی و نیز درمانی خود را در قالب سه پژوهشکده و دو مرکز خدمات تخصصی (مرکز درمان ناباروری و مرکز سلول درمانی) با راهبرد از علم تا کاربرد انجام می‌دهد.

۱٫    پژوهشکده زیست‌شناسی و فن‌آوری سلول‌های بنیادی رویان: این پژوهشکده در زمینه طب پیوند با شناخت مبانی پایه زیست‌شناسی سلول‌های بنیادی، توسعه تحقیقات ترجمانی سلول‌های بنیادی روی حیوانات آزمایشگاهی و انجام کارآزمایی‌های بالینی فعالیت دارد. این پژوهشکده شامل گروه‌های پژوهشی، سلول‌های بنیادی و زیست‌شناسی تکوینی، فن‌آوری نانو و زیست‌مواد، زیست‌پزشکی ترمیمی و سلول‌درمانی و زیست‌شناسی سامانه‌های مولکولی است.

۲٫    پژوهشکده زیست‌شناسی و طب تولیدمثل رویان: این پژوهشکده در زمینه افزایش میزان باروری، سلامت جنین و بهبود سلامت جامعه از طریق تحقیق و درمان ناباروری در حوزه‌های مختلف تولیدمثل فعالیت دارد و شامل گروه‌های پژوهشی ژنتیک تولیدمثل، جنین‌شناسی، اپیدمیولوژی و سلامت باروری، اندوکرینولوژی و ناباروری زنان، آندرولوژی و تصویربرداری تولید مثل است.

۳٫    پژوهشکده زیست‌فن‌آوری: این پژوهشکده بر تولید دام و محصولات وابسته مرتبط با زیست‌فن‌آوری آن فعالیت دارد و شامل گروه‌های پژوهشی مهندسی ژنتیک، زیست‌شناسی سلول جنسی و گروه زیست‌فن‌آوری است.

(در همین زمینه: رویان چه خدماتی به زوج‌های نابارور ارایه می‌دهد؟)

افتخارات رویان
پژوهشگاه رویان در زمینه خدمات درمان ناباروری، سلول‌های بنیادی و زیست‌فن‌آوری، تاکنون موفقیت‌های زیادی را به نام خود ثبت کرده است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱٫    تولد اولین کودک حاصل از روش باروری آزمایشگاهی IVF در تهران (۱۳۷۱)؛

۲٫    تولد اولین کودک حاصل از روش میکرواینجکشن ICSI در کشور (۱۳۷۳)؛

۳٫    تولد اولین کودک حاصل از روش تشخیص ژنتیکی قبل از لانه‌گزینی جنین (PGD ) در ایران (۱۳۸۳)؛

۴٫    استفاده از سلول‌های بنیادی برای ترمیم ضایعات قلبی ناشی از سکته برای نخستین‌بار در کشور (۱۳۸۳)؛

۵٫    استفاده از سلول‌های بنیادی برای ترمیم ضایعات قرنیه چشم برای نخستین‌بار در کشور (۱۳۸۴)؛

۶٫    تأسیس نخستین بانک خصوصی خون بند ناف نوزادان (۱۳۸۴)؛

۷٫    تولد نخستین حیوان شبیه‌سازی‌شده خاورمیانه (رویانا) (۱۳۸۵)؛

۸٫    تولد دو گوساله و سه بزغاله شبیه‌سازی‌شده (۱۳۸۸)؛

۹٫    تولید سلول‌های بنیادی پرتوان القایی انسانی (iPS) (1378)؛

۱۰٫    استفاده از سلول‌درمانی برای بهبود و درمان بیماران ویتیلیگو برای نخستین‌بار در کشور (۱۳۸۷)؛

۱۱٫    تأسیس نخستین بانک عمومی خون بند ناف (۱۳۸۷)؛

۱۲٫    تولد اولین بزغاله تراریخته حاوی ژن تولیدکننده فاکتور ۹ انعقادی خون انسان (۱۳۸۸)؛

۱۳٫    تولد اولین بزغاله تراریخته حاوی ژن Tissue Plasminogen Activator (tPA ) انسانی (۱۳۸۹).

پاسخ دهید