برگزاری شکوهمند دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، تضمینی برای تداوم حرکت انقلاب اسلامی

0

کارشناس مسائل سیاسی انتخابات هفتم اسفندماه عرصه ظهور و بروز قدرت ملی دانست و گفت: حضور پرشور مردم در انتخابات، تضمین کننده تداوم انقلاب اسلامی و ارتقاء دهنده جایگاه جمهوری اسلامی ایران در معادلات جهانی است.
عشرت شایق در گفتگو با سایت خبری زنان ایران«خاتون نیوز» با اشاره به اینکه تنها چند روزی به برگزاری انتخابات همزمان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری باقیمانده است افزود: با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، فضای کشور کم کم رنگ و بوی انتخابات بخود گرفته و کاندیداهای داوطلب نمایندگی، به شیوه های مختلف سعی در شناساندن خود به مردم دارند.
این فعال سیاسی تاکید کرد: که یکی از موثرترین عوامل و لازمه رای آوردن یک نامزد، نحوه تبلیغات وی است که منجر به اشاعه شخصیت، تفکر، نظرات و برنامه‌های فرد کاندیدا می‌شود اما چنانچه موارد غیر قانونی در رفتار وی مشاهده شود، نتیجه معکوس خواهد داد.
شایق گفت: بر اساس ماده ۵۶ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی فعالیت تبلیغات انتخاباتی نامزدهای نمایندگی، هشت روز قبل از روز اخذ آغاز و تا ۲۴ ساعت قبل از اخذ رأی ادامه خواهد داشت اما برخی از کاندیداهای مجلس شورای اسلامی از ماهها قبل با شرکت در مجالس و محافل مختلف و حضور فعال در فضای مجازی و رسانه ها و … به نوعی در تدارک انتخابات بوده اند که در مواردی نیز با اعمال و رفتارهای اغواگرانه و غیر قانونی همراه بوده است و بی گمان این رفتارها از چشم نهادهای نظارتی و اجرایی انتخابات به دور نخواهد ماند.
نماینده دوره هفتم مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: افراد شاخص و مطرح معمولا نیازی به تبلیغات گسترده آنهم از نوع تبلیغات غیر قانونی ندارند چرا که به انحاء مختلف مباحثی پیرامون حضور آنها در انتخابات مطرح میشود اما این امر دلیلی برای مبرا دانستن این افراد از تخلفات احتمالی انتخاباتی نیست.
وی افزود: در کنار افراد شاخص، تعدادی نیز برای اولین بار وارد صحنه ی انتخابات شده اند که مجبور هستند تلاش و تبلیغات بیشتری از خود نشان دهند و بعید نیست که در میان شیوه های تبلیغاتی خود، مرتکب اعمالی شوند که مغایر قانون انتخابات باشد.
شایق تاکید کرد: هرچند اقدام غیر قانونی از سوی هر کس که باشد امری ناپسند محسوب میشود و یقینا مردم فهیم ایران در قضاوت و تصمیم گیری خود برای انتخاب افراد، به این موارد دقت خواهند کرد ولی نباید از آسیب هایی که از این ناحیه متوجه جامعه میشود غفلت کرد.
وی با بیان اینکه خدشه دار شدن اعتماد عمومی و تحمیل هزینه های بیمورد به نظام مردمسالاری دینی، حداقل آسیب هایی است که از محل تبلیغات اغواگرانه متوجه جامعه میشود گفت: در بسیاری از موارد جبران این آسیب ها بسیار سخت و گاهی غیر ممکن است.
این کارشناس مسائل سیاسی، دادن وعده های غیر قابل اجرا، زیر سوال بردن اصول و ارزش های دینی و انقلابی، زدن تهمت و افترا نسبت به رقبای انتخاباتی، دست یازیدن به شیوه های غلط و دور از اخلاق در تبلیغات، برگزاری مراسمات پر هزینه و … را از جمله مواردی دانست که در هر دوره از انتخابات مشاهده میشود.
وی همچنین گسترده شدن سفره های شام و ناهار انتخاباتی، پرداخت کمک‌های مادی به محافل و مجموعه های فرهنگی و تبلیغی، کمک مالی به مؤسسات خیریه و حتی افراد رأی‌دهنده و … را از جمله موارد دیگر تبلیغات اغواگرانه اعلام کرد و افزود: برخی از نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی برای جلب توجه رأی‌دهندگان و پیروزی در انتخابات متاسفانه اقداماتی از این دست را انجام می‌دهند.
وی اظهار داشت: نکته تاسف آور این است که برخی از طرفداران و حامیان کاندیداها که دارای مقام و منصبی رسمی هستند نیز در قالب همایش‌ها و گردهم آیی‌ها اقدام به تبلیغ برای نامزد مورد نظر خود نموده و اذهان عمومی را برای ورود نامزدی خاص به انتخابات هموار می‌کنند.
شایق تاکید کرد: خوشبختانه رشد آگاهی مردم و روحیه پرسشگری آنان راجع به محل تامین هرینه های سرسام آور تبلیغات انتخاباتی و انگیزه فرد از انجام چنین هزینه ها، شخصیت اسپانسرهای تبلیغاتی و … باعث گردیده که استفاده از چنین روش‌هایی دیگر مثل گذشته خیلی موثر نباشند.
وی افزود: مقام معظم رهبری در سخنرانی ها و پیام‌های متعدد راجع به انتخابات بر اهمیت انجام صحیح انتخابات تاکید فرموده و انتخابات را نقطه‌ اساسى وصل افکار و آراى مردم به بدنه‌ نظام اجرایى اعلام نموده اند. در همین راستا معظم له فرموده اند: «اگر انتخابات با حضور مردم، با اراده‌ى مردم، با آزادى کامل مردم و انتخاب آزادانه‌ آن‌ها انجام بگیرد، و حداکثر آگاهى از سوى مردم به کار برود، تا این‌ که افراد صالح و شایسته و حقیقتا حائز شأن نمایندگى این ملت عظیم، به مجلس فرستاده بشوند، نظام اسلامى مى‌تواند مطمئن باشد که در جهت آرزوها و هدف‌هاى خود در حرکت است»

عشرت شایق تاکید کرد: یقینا برگزاری شکوهمند دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، تضمینی برای تداوم حرکت انقلاب اسلامی خواهد بود و با وجود توطئه‌های همه‌جانبه استکبار، ملت ایران در بار دیگر آگاهی و بصیرت خود را به جهانیان نشان خواهند داد.

پاسخ دهید