شناخت کیفی والدین از تهدیدات و فرصت های فضای مجازی، مهم ترین راهکار مقابله با آسیب های محصولات اینترنتی

0

زهرا محمدی، دکترای جامعه شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه  در گفت وگو با پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس، در خصوص نظارت والدین بر استفاده کودکان و نوجوانان از فضای مجازی خاطر نشان کرد: محصولات فن آوری اینترنت و ماهواره؛ پدیده‌های جدیدی هستند که اغلب استفاده از آنها  در سطح والدین کمتر وجود دارد .

وی با بیان اینکه میزان کاربری نسل نوجوان و جوان از محصولات اینترنتی به مراتب بیشتر از نسل‌هایی مانند اولیا مدارس و والدین است، افزود:  ادامه داد: به همین دلیل است که شاهد استقبال کمتر و حتی عدم اشراف بیشتر والدین بر این فضا و موضوعات مطرح شده در آن هستیم.

محمدی ادامه داد:نوجوانان و جوانان به دلیل اشراف و توانمندی که در خصوص فضای مجازی دارند از پدر و مادر پیشی می گیرند و معمولا پدیده هایی جدید را نسل نوجوان و جوان بیشتر به خود جذب می‌نماید .

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: فرصت و تهدید های زیادی در فضای مجازی دیده می شود که نسبت به تهدیدها می‌بایست اطلاع رسانی خاص انجام شود و همچنین آموزش‌هایی در خصوص استفاده بهینه از فرصت ها در این فضا انجام گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه خاطر نشان کرد: این قبیل تکنولوژی‌ها ‌به صورت خودجوش و متناسب با فرهنگ عام نیستند و با توجه به اینکه از غرب به کشورهای ما وارد می‌شوند، باید متناسب با قابلیت‌های فرهنگی ما باشد .

وی ادامه داد: در غرب این قبیل برنامه‌ها بیشتر به صورت سرگرمی مطرح می‌شود تا اینکه بخواهد به صورت کاربردهای مثبت آن باشد، والدین نیز می‌بایست آموزش‌هایی در این زمینه داشته باشند و به فرزندان خود کمک کند تا از از این امکان در جهت مثبت آن و متناسب با فرهنگ جامعه بهره گیرند .

این استاد دانشگاه افزود: سازمان‌های بالادستی که نقشی در تربیت افراد در فضای مجازی دارند، می‌باید هشیار باشند چرا که رهبری در این خصوص فرموده‌اند: تاثیر فضای مجازی به اندازه یک انقلاب است و این موضوع نشان از اهمیت ویژه این مقوله  دارد و می تواند به اندازه همان نیز تاثیر گذار باشد .

محمدی با بیان اینکه فضای مجازی می تواند در راستای رسیدن به اهداف اسلامی مورد توجه قرار گیرد و از کارکردهای مثبت برای آن می توان این گونه اقدامات را نام برد، گفت: برنامه سازی در این خصوص می تواند جهت منفی این فضا را به سمت مثبت تغییر دهد و دستاوردهای خوبی در زمینه رشد فکری و درونی واعتفادی در نوجوانان و جوانان حاصل نماید .

این جامعه شناس افزود: چنانچه به عمق قضیه توجه بیشتری داشته باشیم و با آگاهی به آن بنگریم این مهم حاصل می شود که تلاش در این فضا از ضروریات مهم برای جامعه امروز به شمار می رود .

این عضو هیئت علمی دانشگاه، ادامه داد: امکان  حضور در کلاس‌های آموزشی برای والدین و روشن نمودن فرصت‌ها و تهدیدات می‌تواند از بسیاری از آسیب‌ها جلوگیری به عمل آورد و راهکارهای مفید را در این خصوص برای خانواده ها روشن نماید .

محمدی عنوان کرد: فضاهای مجازی از جمله اتفاقاتی است که در این فضا رخ داده و آن را نمی توان انکار کرد و تنها راه برای اصلاح آن آگاه سازی و آشنایی بیشتر والدین در این خصوص است .

وی تاکید کرد:  آگاه سازی  نوجوانان و جوانان در این زمینه می بایست به صورت دوستانه و جذاب ارائه شود تا برای آنان علاقه مندی داشته باشد و نوعی در سدد دفع آن بر نیایند .

این جامعه شناس گفت ادامه داد: در خصوص  دیدگاه جامعه شناختی نیز بهترین زاویه قابل تامل صحبت های رهبری در این خصوص است که حساسیت موضوع را برای ما گوشزد می کند و و نشان گر این موضوع است که کار در فضای مجازی از ملزومات مهم برای همه دست اندرکاران فرهنگی جامعه محسوب می شود .

وی متذکر شد : اهمیت توجه به فضاهای مجازی در خصوص خانواده های مذهبی بیشتر خود را نشان می دهد چرا که تزلزل ارزش ها در این فضا بیشتر نمایان می گردد.

این استاد دانشگاه گفت: برنامه سازی در فضای مجازی در خصوص مسائل فرهنگی، اجتماعی ، علمی، مذهبی و … می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و جامعه را نسبت به بسیاری از موضوعات آگاه نماید .

پاسخ دهید