«حجاب و عفاف» نیازمند فرهنگ‌سازی است

0

گروه فرهنگی-فرزانه دیانتی: شورای فرهنگ عمومی کشور ۲۱تیرماه ،سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب را به عنوان روز «عفاف و حجاب» نامگذاری کرده است. قیام مردم مشهد و واقعه مسجد گوهرشاد در مقابله با کشف حجاب مصداق بارز مبارزه با منکری است که متاسفانه هنوز آثار شوم آن در کشور وجود دارد.

قانون بر زمین مانده است
«عشرت شایق» با اشاره به نامگذاری یک روز به نام «حجاب و عفاف» به «حمایت» گفت:در بحث «عفاف و حجاب» اصلی ترین مساله این است که قانون در این باره بر زمین مانده است؛ یعنی اولویت در بحث عفاف و حجاب اجرایی کردن قانون آن است .
وی به نقش بنیادی نهادهای آموزشی و فرهنگی در حوزه «حجاب و عفاف» اشاره و تصریح کرد: وزارت علوم در سطوح دانشگاهی و وزارت آموزش و پرورش در سطح مدارس موظف هستند در این حوزه ورود کنند.حتی در حوزه بازرگانی به ویژه واردات البسه و پوشاک و… همگی در این قانون پیش‌بینی شده است اما متاسفانه دستگاههای اجرایی اصلا پاسخگوی این مساله نیستند. این اولین مطالبه است؛ مطالبه مردمی در قالب این جریان که قانون عفاف و حجاب باید اجرایی شود و از طرف مقامات قضایی و انتظامی با متخلفان و کسانی که که این قانون را اجرایی نمی‌کنند برخورد قانونی صورت گیرد.
کارشناس مسائل امور زنان با اشاره به جنگ نرم رسانه‎ها هم ادامه داد: در شرایط کنونی ابر رسانه‌های امپریالیستی و استکبار جهانی با انواع و اقسام موضوعات به اصطلاح هنری ، الگوی پوششی و آرایشی خاصی را به جوانان ما تزریق می‎کنند .البته این امر غیر مستقیم و لطیف با سریال‌ها ،کارتون ها و بازی‌های رایانه ای به نوجوانان و جوانان ما ارائه می‌شود و متاسفانه هیچ نظارتی هم وجود ندارد.
نماینده سابق مجلس در دوره هفتم با تاکید بر این موضوع که تولیدات ما درعرصه هنری – چه در حوزه سینما و چه در حوزه تلویزیون – جوابگوی نیازها نیست تصریح کرد: ما در این حوزه ضعف داریم. ما باید با یک حرکت جامع هم در حوزه فرهنگسازی و هم در حوزه بازدارندگی در مقابل دشمن نه حالت دفاعی بلکه حالت هجومی گرفته و جلو برویم. زیرا امروز در دنیا یکی از تجارتهای سیاه اما پول ساز متاسفانه بردگی جنسی است. و این امر آثار شوم خودش را در کشورهایی از جمله کشور ما به جای گذاشته است.
به گفته وی پارتی‎های شبانه یکی از قالبهای این هنجارشکنی‏هاست اما بخش دیگری هم هرچند کم وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد و آن موضوع «مزدبگیر»ی برای حرکت‎های هنجار شکن در حوزه عفاف و حجاب است.
شایق اضافه کرد: با این حرکت‎ها واکنش‏ها نسبت به این نوع پوشش تست خواهد شد و هم به نوعی تبلیغ و ترویج آن پوشش خواهد بود. این نوع رفتار ولنگاری و اباهه گری مزدبگیران بسیار سازماندهی شده است و باید خیلی صریح و دقیق بدون اطاله دادرسی با این افراد برخورد قانونی صورت بگیرد تا بیشتر از این مسائل اجتماعی مورد تخطی واقع نشود.

قانون باید اثرگذار باشد
دکتر «مریم محمودزاده» هم در گفت و گو با «حمایت» در رابطه با علت یابی اینکه چرا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وضعیت «عفاف و حجاب» هنوز مطلوب نیست تصریح‌کرد: علت قضیه تک عاملی نیست و در چند مساله نهفته است.
کارشناس امور زنان و استاد دانشگاه افزود:یکی از علت‌ها عدم برنامه و اجرایی نشدن صحیح قانون است .البته نباید از مساله دوم یعنی مساله فرهنگسازی هم غافل شد.متاسفانه در این چند سال آنچنان که باید روی موضوع فرهنگسازی «حجاب و عفاف» کاری انجام نشده است. البته نمی‌توان گفت که کلا نبوده ولی باید برنامه ریزی به گونه ای باشد که سوالات، شبهات و هجمه ها را در رابطه با بحث عفاف و حجاب پاسخ دهد  که نبوده است.
وی فضای مجازی را عامل دیگر برشمرد و خاطرنشان کرد: عامل دیگر وجود شبهات زیاد در این مساله است ، پاسخگویی در این زمینه صورت نمی‎گیرد و فضای مجازی نیز به این مساله دامن زده است.
به گفته محمودزاده،در بحث فرهنگسازی«عفاف و حجاب» عدم هماهنگی کامل  بین مسئولان کشور هم به چشم می‏خورد که سبب بروز مشکلاتی شده است.
به گفته این استاد دانشگاه عدم آشنایی احاد جامعه با معارف دینی و توحیدی از جمله علل دیگر است. یعنی ما یک ظاهری از اسلام را درک کرده ایم و دنبال فلسفه حجاب نمیرویم و مطالعه ای در این خصوص نداریم.کما اینکه بسیاری از مردم نمی‎دانند آیه ای در مورد حجاب وجود دارد و یا اگر می‌دانند لزومی برای رعایت آن نمیب‎ینند واین نقص در فرهنگسازی است.
وی اضافه کرد: تولید لباس‎های به ظاهر جذاب که وجهه ایرانی و اسلامی ندارد و تنها نسل جوان را مدگرا کرده هم از سایر معضلات است.
محمودزاده درباره راهکارهای موجود برای موضوع«حجاب و عفاف» هم خاطرنشان کرد: قاعدتا در دل این علت‎یابی راهکارهایی هم وجود دارد به عنوان مثال وقتی می‌گوییم نقص قانون پس علت را باید در قانون جستجو کرد و نقطه مقابل علت یابی راهکارها هستند. در بحث قانون قوه مقننه مطرح است اما با توجه به وضع قانون در این حوزه، فرهنگ‎سازی امری ضروری و الزامی است . من معتقدم اگر بهترین قانون هم نوشته شود ولی مسئولان در اجرای آن هماهنگ نباشند و برنامه های اجرایی در این زمینه وجود نداشته باشد آن قانون اثر گذار نخواهد بود.

پاسخ دهید