سوالات اخیر

0

سوال اول) آیا جمهوری اسلامی ایران قادر به کنترل اوضاع و شکستن تحریمها از طریق ارتباط اقتصادی با دیگر کشورها خواهد بود؟
نظام جمهوری اسلامی ایران بخاطر ماهیت استقلال طلبانه خود، از نخستین روزهای شکل گیری خود با توطئه ها، دسیسه های و فشارهای مختلف دشمنان مواجه بوده است که هر کدام از اقدامات میتوانست حکومتی را به زانو درآورد اما مردم سلحشور و با بصیرت ایران، با مقاومت جانانه خود تمام توطئه ها و فشارها را خنثی و نظام مردمسالاری دینی را حفظ نموده اند.

جمهوری اسلامی ایران در طول حیات چهل ساله خود با وجود دشمنی نظام سلطه، هیچگاه دچار انفعال و ضعف نشده و در برابر زیاده‌ خواهی و زورگویی بیگانگان و دشمنان ایستادگی کرده است.

ارزش و عظمت این ایستادگی هنگامی بیشتر نمایان می شود که بدانیم آنچه جمهوری اسلامی ایران در راه مقابله با فشارهای متعدد و دسیسه های مختلف دشمنان بدست آورده، همه با اتکا به قدرت لایزال الهی و به پشتوانه جایگاه مردمی نظام بوده و هیچ دولت و قدرت خارجی در این مقاومت چهل ساله، نقشی نداشته است.

در سالهای اخیر، سردمداران نظام سلطه که در جبهه‌های مختلف فرهنگی، امنیّتی، سیاسی و نظامی از مردم سلحشور ایران شکست خورده اند، توان خود را در جبهه‌ اقتصادی متمرکز نموده و با اهرم خبیث تحریم ها به جنگ با کشورمان آمده اند.

مقام معظم رهبری به عنوان سکاندار کشتی انقلاب اسلامی با درایت و تیزبینی خود، همواره نقشه و اهداف دشمنان را بموقع تشخیص داده و ضمن تبیین مواضع دشمنان، مردم و مسئولین نظام را برای مقابله با اقدامات دشمنان رهنمون شده اند.

در همین راستا، معظم له از سالها قبل با پیش بینی تشدید اقدامات دشمنان در رابطه با بحث تحریم ها و فشارهای اقتصادی، همگان را به کار و تلاش بیشتر و بهره گیری از مزایای اقتصاد مقاومتی از جمله قطع وابستگی اقتصاد کشور به دلار و همچنین گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای دیگر دعوت و مکلف ساخته اند.

مقامات سیاسی کشورمان نیز در تلاش هستند تا از طریق گفتگوهای سیاسی و امضای پروتکل های اقتصادی دو جانبه و چند جانبه با کشورهای مختلف، قدرت مانورهای اقتصادی ایران را افزایش و آثار تحریم های ظالمانه آمریکا را به حداقل برسانند.

نزدیکی به روسیه و چین به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت، افزایش مبادلات تجاری با قدرت های نوظهور اقتصادی، عضویت در پیمانهای سیاسی و اقتصادی متعدد، نگاه ویژه به همسایگان و …، از جمله اقداماتی است که می تواند در کنترل اوضاع و کاهش آثار منفی تحریم ها موثر باشد.

مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با اقشار مختلف مردم ضمن اشاره به اهداف دشمنان در بزرگنمایی مشکلات اقتصادی و هجمه سنگین رسانه های بیگانه و عوامل داخلی آنان در همین راستا برای ناامید کردن ملت ایران نسبت به آینده، فرمودند: «بدانید مطمئنّاً ملّت ایران و انقلاب عزیز اسلامی و نظام جمهوری اسلامی همچنان‌که از مراحلِ سختِ دیگری گذشته است، از این مراحل که از آنها آسان‌تر است براحتی ان‌شاءالله خواهد گذشت.»

 

 

سوال دوم) به نظر شما علت پیشنهاد مذاکره ی بدون پیش شرط ترامپ چیست و واکنش ایران در قبال ان چه باید باشد؟

سردمداران نظام سلطه بویژه رهبران کاخ سفید، در چهل سال گذشته هیچگاه از دشمنی با ملت ایران کوتاه نیامده و هر رئیس جمهوری که به کاخ سفید راه یافته به شکلی کینه و دشمنی خود را نسبت به ایران و ایرانی نشان داده است.

زبان برخی از این افراد، تهدید بوده و زبان برخی دیگر تحریم! برخی ها روابط پنهانی را مطرح کرده اند و برخی دیگر مذاکرات آشکار را! برخی ها حقوق بشر را بهانه کرده اند و برخی دیگر قدرت موشکی ایران را!

نگاهی به سیاست های آمریکا در چهل سال گذشته، نشاندهنده رفتار و گفتارهای ظاهرا متفاوت از سوی سران کاخ سفید نسبت به ایران بوده اما همه ی آنها یک هدف مشترک داشته اند و آن، وادار ساختن ملت ایران به تسلیم در مقابل خوی استکباری آمریکا و تسلط دوباره آن کشور بر مقدرات و منابع ایران بوده است.

در طول سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و اخراج آمریکایی ها از ایران، سیاستمداران آن کشور غالباً دنبال مذاکره‌ با ایران بوده‌اند اما اینکه چرا نظام جمهوری اسلامی ایران مذاکره با آمریکا را قبول نمیکند بخاطر روحیه استکباری هیات حاکمه آن کشور و خوی برتربینی آنهاست.

مذاکره در عرف سیاسی یعنی دادوستد طرفین و با این تعریف، مشخص است مذاکره با دولتی که به پشتوانه قدرت نظامی، اقتصادی و رسانه‌ای خود درصدد تحمیل نظرات خود به طرف مقابل است! معنی و مفهومی نخواهد داشت.

آمریکایی ها قبل از هر مذاکره ای، اهداف اصلی خود را مشخّص و ضمن دنبال کردن این اهداف، موارد دیگر را نیز اضافه کرده و غالبا نیز به طرف مقابل تحمیل میکنند.

آیا در چنین شرایطی میشود با این دولت زورگو و متقلّب نشست و مذاکره کرد؟ بدیهی است که جواب این پرسش منفی می باشد و اصولا هیچ دولت مستقلی با این فرمول و با این طرز تفکر، آماده مذاکره  نخواهد بود و هیچ ملتی نیز اجازه چنین حماقتی را به رهبران سیاسی خود نمی دهند.

با این حال و پس از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، سیاست چماق و هویج در مورد ایران پررنگ تر از قبل مطرح و دنبال شده است و دستگاه حاکمه ی آمریکا و رسانه های وابسته به آن، از یک سو شبحِ جنگ را بزرگ میکنند و از سوی دیگر مسئله‌ی مذاکره را پیش میکشند!

امروزه آمریکایی‌ها با وقاحت تمام، تحریم را افزایش داده و بیشتر از همیشه بر طبل مخالفت و مبارزه و عناد با ملت ایران برخاسته اند.

قطعا آنها در موضوع مذاکره صادق نبوده و بدنبال بهره برداری سیاسی از آن در داخل و خارج می باشند که ایجاد دو قطبی در میان ملت ایران تنها یکی از اهداف آنان است بنابر این، عقل سلیم حکم میکند تنها در هنگامی وارد بازی خطرناک مذاکره با آمریکا شویم که فشار و هوچیگری های آن دولت بواسطه اقتدار و داشته های ما نتواند در مذاکرات تأثیر بگذارد.

هرگاه جمهوری اسلامی از لحاظ اقتصادی، فرهنگی و … به آن اقتدار لازم رسید شاید بتوان پای مذاکره با آمریکا رفت اما در شرایط کنونی، این امکان فراهم نیست و اگر مذاکره ای صورت گیرد قطعا این مذاکره به ضرر ملت ایران تمام خواهد شد.

 

 

سوال سوم) آیا اقتصاد مقاومتی بهترین گزینه برای مهار تحریمهاست ؟ واکنش مسوولان در قبال ان باید چگونه باشد؟

قبل از پاسخ به این سوال، باید تعریف اجمالی از اقتصاد مقاومتی و ضرورت اجرای آن داشته باشیم.

اقتصاد مقاومتی مجموعه ی سیاست های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت برای ایجاد تحرک و پویایی در اقتصاد کشور بمنظور اصلاح امور و بهبود شاخص های کلان اقتصادی بوده و یکی از مهمترین اهداف آن، آسیب ناپذیر کردن کشور از بعد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است.

در این سیاست ها مسائل مهمی از قبیل رشد اقتصادی، تولید ملی، اشتغال، کاهش تورم، افزایش بهره‌وری، رفاه عمومی و از همه‌ مهم‌تر، شاخص کلیدی و مهم عدالت اجتماعی مدنظر قرار گرفته است.

اگر چه این سیاست ها، مقطعی نبوده و مخصوص زمان اعمال تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران نیست اما اجرای آن در شرایط حساس کنونی میتواند یک راهبرد اساسی و موثر مورد توجه قرار گیرد.

سیاست های اقتصاد مقاومتی نه تنها برای امروز بلکه برای دورانی که هیچ تحریمی هم وجود نداشته باشد، مفید است و یک سیاست راهبردی تلقی میگردد.

کشور بزرگی مانند ایران که دارای تمدن ریشه دار و فرهنگ مترقی بوده و با سابقه ای درخشان دارای هدف های بلندی است، نیازمند اقتصادی می باشد که خصوصیات آن در اقتصاد مقاومتی مورد توجه و تاکید قرار گرفته است.

البته سیاست های اقتصاد مقاومتی، سیاست هایی بسته نیست که اگر یک فکر و یا طرح جدیدی در دنیا بوجود آمد، نتواند آن را در خود هضم کند! بلکه قابل انعطاف بوده و میتواند تکمیل شود و توسعه پیدا کند، لکن خط مستقیم آن تغییر پیدا نخواهد کرد.

از مؤلفه‌های دیگر سیاست های اقتصاد مقاومتی، ایجاد توانایی مقاومت در برابر عوامل تهدیدزا است بطوریکه تکانه های اقتصادی دنیا عوارض جبران ناپذیری به اقتصاد کشور وارد نسازد.

تکانه‌های گوناگون اقتصادی دنیا که گاهی بصورت بلاهای طبیعی اما غالبا بصورت تخاصمی و برنامه ریزی شده است به کشورها سرریز و اقتصاد آن ها را تحت تاثیر قرار میدهد اما اجرای صحیح سیاست های اقتصاد مقاومتی می تواند آثار این تکانه ها را به حداقل برساند.

یکی دیگر از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی، تکیه بر ظرفیت های داخلی‌ است چه ظرفیت های علمی، چه انسانی، چه طبیعی، چه مالی، چه جغرافیایی و اقلیمی و …

در اقتصاد مقاومتی، تکیه‌ی اصلی برروی ظرفیت های داخلی می باشد که بسیار هم گسترده است البته اجرای این سیاست، به این معنا نیست که از امکانات بیرون از کشور استفاده نکنیم بلکه به این معنی است که در کنار استفاده‌ی حداکثری از این امکانات، نگاه و تکیه‌ی اصلی کشور روی امکانات و داشته های داخلی کشور متمرکز باشد.

رویکرد جهادی، از دیگر سیاست های اقتصاد مقاومتی است. با حرکت عادی و سستی و کم کاری نمیشود کارهای بزرگ انجام داد! یک همت و تحرک جهادی در کنار مدیریت جهادی برای انجام این نوع کارها لازم است.

در رویکرد جهادی، حرکت ها و اقدامات هم علمی است، هم پر قدرت، هم با برنامه است و هم مجاهدانه. بدیهی است که با این رویکرد، دستیابی به موفقیت های بزرگ امکانپذیر خواهد بود.

نکته‌ی اساسی دیگر اقتصاد مقاومتی، مردم‌ محوری است که در این سیاست ها ملاحظه شده است.

تجربه نشان میدهد که هر جا مردم حضور جدی داشته باشند، گره های بزرگ باز و موفقیت های عظیم بدست می‌آیند که نمونه آن، پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هشت‌ ساله است که از گردنه های دشوار چهار دهه اخیر محسوب میشوند.

باید به مردم بها داده شود تا با امکاناتشان پای کار آیند. فعالان اقتصادی، کارآفرینان، مبتکران، صاحبان مهارت، صاحبان سرمایه، نیروهای متراکم و بی‌پایانی هستند که در کشور وجود دارند و می توان از این عناصر آماده‌ی به کار، دارای مهارت و ابتکار، دارای دانش و سرمایه در کشور استفاده شود.

تامین امنیت اقلام راهبردی و اساسی کشور مانند غذا و دارو، از دیگر سیاست های اقتصاد مقاومتی می باشد.

تولید داخلی باید طوری شکل بگیرد که کشور در هیچ شرایطی، در زمینه‌ی تغذیه و دارو دچار مشکل نشود و سعی بر این باشد که در این موارد به خودکفایی واقعی برسیم.

نکته‌ی اساسی دیگر از مؤلفه‌های سیاست های اقتصاد مقاومتی، کاهش وابستگی به نفت است.

ناگفته پیداست که یکی از سخت‌ترین آسیب های اقتصادی کشور ما، وابستگی به نفت و درآمدهای آن است. این نعمت بزرگ خدادادی برای کشور ما در طول ده‌ها سال مایه‌ی فروریختگی‌های اقتصادی و فروریختگی‌های سیاسی و اجتماعی شده است که باید فکری اساسی برای آن بشود.

استفاده‌ی حداقلی از فروش نفت خام و تغییر جهت آن به‌ تولید و صادرات فرآورده نفتی از کارهای اساسی و مهمی که در این برهه میتواند کمک بسیار موثری برای اقتصاد کشور باشد.

اصلاح الگوی مصرف، از اهداف اساسی در اقتصاد مقاومتی می باشد. صرفه‌جویی در مصرف مواد و انرژی، پرهیز از اسراف و ریخت‌ و پاش، پرهیز از هزینه‌کَردهای زائد را می توان از پیامدهای این بخش از سیاست های اقتصاد مقاومتی برشمرد.

از مؤلفه‌های دیگر سیاست های اقتصاد مقاومتی، فساد ستیزی است. اگر دست مفسد و سوءاستفاده‌چی و دورزننده‌ی قانون و شکننده‌ی قانون بسته شود اقتصاد کشور بصورت معقول و امنیت دار پیش میرود.

شفاف‌سازی، شرط اصلی این فساد ستیزی است. باید شفاف‌سازی شده و فضای رقابتی و با ثبات به‌ وجود آید. در چنین شرایطی است که فعالِ اقتصادی احساس امنیت خواهد کرد.

اگر فضای سالمی بوجود آید، کسب ثروت و کسب درآمد یک امر مباح و مورد تأیید و حمایت نظام خواهد بود. در چنین فضایی، کسی که با ابتکار یا سرمایه‌ی خود یا کارآفرینی، ثروتی به‌دست می‌آورَد، نظام از او حمایت میکند.

دانش‌محوری، از دیگر مشخصه‌ های مهم اقتصاد مقاومتی است. خوشبختانه وضع علمیِ امروز کشور این اجازه را میدهد که بخواهیم اقتصادمان را اقتصاد دانش‌بنیان کنیم.

ما دانشمند و متخصص و شرکت های دانش‌بنیان و افراد مبتکر در کشور زیاد داریم که جزو مهم‌ترین زیرساخت‌های اقتصادی هر کشور محسوب میشوند. مهم‌ترین زیرساخت اقتصادی برای یک کشور، وجود نیروهای انسانی است که اگر به این نکته توجه شود، طبعاً چرخه‌ی علم تا ثروت مخصوصاً در بخش هایی که دارای مزیت هستند، به راه خواهد افتاد و امتداد پیدا خواهد کرد.

مشاهده میشود که اجرایی شدن هر یک از مولفه ها و ویژگی های سیاست اقتصاد مقامتی، می تواند سد محکمی در مقابل تحریم ها و فشارهای اقتصادی باشد و مسئولین نظام به عنوان امانتدار مردم در مسند قدرت، باید با تمام توان نسبت به اجرای سیاست های اقتصاد مقاومت همت بیش از پیش داشته باشند.

 

 

سوال چهارم) در روزهایی که جمهوری اسلامی ایران در معرض جنگ اقتصادی سنگینی توسط شیطان بزرگ قرار گرفته است وضعیت سیاسی باید چگونه باشد آیا جایی برای منازعات سیاسی وجود دارد؟

نظام سلطه جو بسرکردگی ایالات متحده آمریکا، بعد از مأیوس شدن از همه‌ی توطئه ها و دسیسه ها، جنگ اقتصادی را علیه ملت ایران تشدید نموده و همزمان در صدد ایجاد شکاف بین نظام جمهوری اسلامی و ملّت مقاوم و سلحشور ایران است.

در کنار این اهداف، اقدامات فریبکارانه برای ایجاد اختلاف بین اقوام و اقشار مختلف ملت ایران نیز در دستور کار قرار گرفته  تا با بکارگیری ابزارهای رسانه ای و همچنین ایادی داخلی، به هر شکل ممکن اتحاد مردم ایران را خدشه دار سازند زیرا به این باور رسیده اند که تا اتحاد و انسجام بین ملت ایران برقرار است نمیتواند به اهداف شوم خود دست یابند.

بنابر این، اتّحاد ملّت ایران باید بیش از پیش مهم شمرده شده و مورد توجه آحاد مختلف مردم و بخصوص نخبگان و صاحب نظران جامعه قرار گیرد.

شکی نیست که عزت و اقتدار امروز ایران بیش از هر چیز دیگر، مرهون وحدت و اتّحاد ملّت ایران است. اختلاف نظر در هر جامعه ای حتی در بین اعضای یک خانواده نیز ممکن است وجود داشته باشد اما این اختلاف سلیقه نباید به عاملی جهت تضعیف اتحاد و انسجام ملی تبدیل شود.

سران قوا و مسئولین و مجریان امور کشور، احزاب و تشکلها، صاحب نظران و اصحاب رسانه و دیگر افراد تاثیرگذار در این رابطه مسئولیت مضاعف داشته و اعمال آنها باید منادی وحدت و انسجام ملی باشد.

رفتار و گفتار این اشخاص نباید موجب التهاب‌آفرینی و ایجاد دودستگی های مضر در جامعه شده و وحدت و انسجام ملی را خدشه دار سازد. باید در عمل نشان داده شود که وجود سلیقه‌ های گوناگون و اختلاف نظر، لزوماً به‌ معنای گریبانگیری و درگیری نیست.

نباید از نظرات مخالف آشفته شوند. باید بگذارند مخالفین و منتقدین، نظرات و انتقادات خود را مطرح و راه حلهای خود را ارائه دهند. انسجام و اتّحاد ملّی باید حفظ و مشترکات همواره مدنظر باشند و این امر منافاتی با انتقاد ندارد.

مردم نیز همچنان بر این باور باشند که با وجود سلایق و نظرات مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و …، میتوانند در کنار هم زندگی خوب و آرامی داشته باشند.

 

 

سوال پنجم) در مورد اهمیت انسجام سیاسی در این برهه زمانی توضیح دهید و بفرمایید چه پیشنهادی برای حصول آن دارید؟

با توجّه به تشدید دشمنی ها و کارشکنی های آمریکا و هم پیمانان پلیدش علیه ملت ایران، لازم است، با مدنظر قرار دادن وضعیّت موجود و عنایت به نیازها و اهداف بلندی که پیش ملت ایران است، یک فضای جدید ایجاد شود.

این فضای جدید، فضای همکاری، فضای کار و تلاش برای تحقق اهداف مشترک ملی است که در راس آن ها، حفظ استقلال و امنیت کشور، پیشرفت و اعتلاء نظام مردمسالاری دینی قرار دارد.

همه ی ملت ایران در ایجاد این فضای جدید سهیمند. باید بتوانیم خودمان را به مقاصد نظام مقدّس جمهوری اسلامی نزدیک کنیم. مقاصدی که از اوّل در شعارهای جمهوری اسلامی وجود داشته و امروز نیز جزو اهداف اصلی نظام محسوب میگردند.

رسیدن به این اهداف، نیازمند تلاشِ همه جانبه تمامی آحاد مردم است. اگر همه تلاش کنیم، میتوانیم بِه این اهداف برسیم. میتوانیم استقامت کرده و دشمن را وادار به عقب نشینی نماییم.

همه باید در کنار هم برای پیشبرد اهداف متعالی انقلاب اسلامی و نظام مردمی برخاسته از آن تلاش نموده و مسئولین اجرایی را کمک نماییم.

مسئولین نیز بایستی با تمام توان در جهت حل مشکلات مردم تلاش نموده و توجه داشته باشند که انسجام و اتّحاد ملّی وقتی آشکار و بارز خواهد شد که فاصله‌‌گذاری واضحی با دشمن انجام گیرد زیرا فاصله قرار ندادن با دشمن، اتّحاد ملّی را زیر سؤال برده و شبهه و اختلاف ایجاد میکند.

ملت ایران به حول و قوّه‌ی الهی، وحدت و اتحاد خود را روز‌ به‌ روز بیشتر و قوی‌تر نموده و انسجام دشمن‌شکن خود را حفظ خواهند کرد.

جوانان مؤمن و پُرانگیزه باید بیش از پیش مورد حمایت نظام قرار گرفته و هر روز بیشتر از گذشته تقویت شوند. نسل جوان، غیور و پرانگیزه‌ ی کشور بخوبی می دانند که دشمن با پیشرفت جوان ایرانی و حضور او در میدان های علم و سیاست مخالف بوده و سعی در خدشه دار کردن عزّت او دارد.

دشمنان ملّت ایران، با استقلال و پیشرفت و اعتلاء ایران و ایرانی مخالف بوده و تا بتوانند، موذیگری را رها نخواهد کرد.

اما باید بدانند که از این موذیگری نتیجه‌ای نخواهد گرفت.

ملّت ایران همچون گذشته، از طریق ایستادگی، صبر و تقوا همراه با هوشیاری و تدبیر، انسجام ملّی خود را حفظ و با قدرت به راه پر افتخار خود ادامه خواهند داد.

 

 

پاسخ دهید